Příslušenství k leštičce

Leštičku jsme koupili v minulém článku, ale bez pasty a kotoučů leštit nemůžeme. 

Nejdříve si musíme ujasnit jaký výsledek očekáváme a jak tvrdé laky budeme leštit. 

 

Chcete jen oživit lak, zbavit se zmatnění? 

 Použijeme jednokrokové pasty je jich celá řada. 

Pro začátečníka bude dostačující a vhodná pasta Auto Finesse One Step.  Je to zlatý střed, trochu více práší, ale svojí práci udělá na jedničku. 

Pasta vhodná i pro pokročilé je Gyeon Compound, výhoda je balení 120 ml, na zkoušku ideální. O pastách Gyeon si ještě něco povíme níže. 

Rupes letos (2021) přišel s celou řadou novinek a mezi nimi jsou i pasty D-A speciálně vyvinuté pro orbitální leštičky. Také Rupes D-A Fine se dá použít jako jednokroková pasta, ovšem nejlépe fungují jako kombo na 3 kroky. 

Nejnovější přírůstek (říjen 2021) a námi dlouho očekávaná novinka jsou pasty SOFT99. Vosky od Softu jistě znáte, probrali jsme je tady, ale pasty nestáli za řeč, až do teď. Soft99 přišel se svým tříkrokovým systémem a v něm je i pasta SOFT99 Polishing Compound. Střední pasta, vhodná i jako jednokrok. SOFT99 zaujme zejména majitele japonských a korejských vozů. SOFT99 svoje výrobky stále vyvíjí, testuje a vyrábí v Japonsku. 

Výsledek nebude dokonalý, stále na autě zůstanou hlubší škrábance a vyžrané fleky například od smůly, ale lesk se znásobí a vzhled bude skvělý. 

 

Jednokrok už nestačí, přidáme ještě dva. 2+1 jsou tři a máme tříkrokové pasty. 

Tady budeme řešit jen 3 značky a to Gyeon, Rupes a SOFT99

Gyeon vyvíjel svoje pasty ve spolupráci se Shollem a je to znát, i přes svoje stáří, funkčně nezestárli ani o píď. Pasty Gyeon jsou na vodní bázi, což značí menší prašnost a je tomu tak. Technologie rozmělnění abraziv zajistí ještě plynulejší přechod mezi kroky a tím posouvá Gyeon mezi špičku v leštění. Vypíchnul bych Gyeon Compound+ jedna z nejvíce řezných past vůbec. Celý systém se hodí zejména pro velmi tvrdé až středně tvrdé laky. Gyeon má pasty na špičkové úrovni a chybu s Gyeonem neudělá nikdo, ani profesionál ani začátečník. 

Rupes a jeho inovovaný systém D-A. Původní pasty od Rupesu tu s námi byly na můj vkus až moc dlouho. V Rupesu to věděli a od píky vyvinuli nový leštící systém. Orbitální leštičky dobily trh a Rupes udělal pasty speciálně pro ně, vždyť i Rupes má leštičky na profesionální úrovni. Pasty Rupes D-A Coarse, D-A Fine a Uno Pure jsou pasty na nejvyšší úrovni. Rupes si dal záležet, aby byly pasty na špičkové úrovni po dalších několik let. Technologie rozmělnění abraziv, zajistí ještě plynulejší přechod mezi kroky. Velmi nízká prašnost a vynikající leštící vlastnosti to jsou benefity, které ještě dlouhá léta budou určovat trendy v detailingu. Pasty Rupes používají profesionálové, ale díky technologii rozmělnění abraziv je mohou používat bez rizika i hobby uživatelé.

SOFT99 dlouho neměl pořádný leštící pasty, ale v říjnu (2021) se to změnilo a SOFT99 dorazil jako uragán. Pasty SOFT99 jsou vyvinuty v Japonsku podle nejvyšších standardů. Díky nejnovější technologii rozmělňování abraziv, velmi nízkou prašností, skvělou lubrikací i nižší spotřebou se SOFT99 posouvá na nejvyšší příčky. SOFT99 bych doporučil zejména majitelům Japonských a korejských vozů, kde se cítí jako doma. 

Soft99 Cuting Compound - řezná, brusná pasta

Soft99 Polishing Compound - střední, leštící pasta

Soft99 Finishing Compound - finišující pasta

 

Pasty jsme probrali teď nastupují kotouče. 

Kotouče Liquid Elements Centriforce, Gyeon Excentric a Rupes Performace to jsou kotouče, které si podrobně probereme. U kotoučů je důležitá hlavně výdrž a poměr cena/kvalita. 

Liquid Elements Centriforce má nejlepší poměr cena/kvalita. Speciálně tvarovanou středovou díru má Liquid patentovanou, díky ní je odvod tepla příkladný a kotouče se skoro nehřejí. Kotouče Liquid Elements Centriforce jsou německé kotouče na špičkové úrovni, za velmi přijatelnou cenu. Jsou vhodné zejména pro orbitální leštičky Liquid Elements. 

Gyeon Excentric jsou kotouče od světového výrobce, opět s příjemným poměrem cena/výkon. Pokud je nebudete přehřívat, dosahují slušné výdrže. Tady není co dodat, světová kvalita za fajn cenu. 

Kotouče Rupes Performace jsou novinkou na trhu, přišli společně s pastami D-A a posouvají leštění zase o kousek dál. Kvalitativně jsou to nejlepší kotouče vůbec. Jsou dražší než konkurence, ale vynahrazují to kvalitou a výdrží. 

 

Jaké kotouče a kolik vlastně? 

Na jednokrokové leštění stačí 2 druhy, středně tvrdý a měkký kotouč. běžná spotřeba jsou 2-3 kotouče na auto. Kotouč se nezničí jen se zanese pastou natolik, že již ztrácí svoje vlastnosti a je potřeba ho vyměnit za nový, poté ho vyprat. U tvrdých německých laků, bych zvolil spíše tvrdý a střední kotouč a hrubší pasty. 

Sada kotoučů připravená na všechno, aby vám nic nechybělo, by měla obsahovat minimálně 3 kusy od každé tvrdosti. Liquid Elements vytvořil SET kotoučů pro začátečníky.

Nejste si jistí? Je těch informací na vás moc a radši byste chtěli poradit? 

Klidně nám napište nebo zavolejte, jsme tu pro Vás a každý dotaz vyřešíme k vaši spokojenosti.