Tuhé vosky

Tuhé vosky se dělí na 3 kategorie a to přírodní vosky především s obsahem karnauby, syntetické vosky vyrobené z chemických látek neboli polymerů a jako poslední tu máme hybridní vosky, které jsou kombinací přirodních a syntetických. 

Přírodní vosky

Jsou nejpopulárnější vosky vůbec. Důvodů je hned několik. Obrovský výběr, lehčí přípravný proces, snadná aplikace bez jakýchkoliv rizik, zdravotní nezávadnost, dostupné podpůrné produkty, vynikající poměry cena vs. množství produktu, dokonalý lesk a finiš. Přírodní vosky nejsou vyrobeny jen z karnauby, obsahují směs několika různých přírodných vosků a olejů, například včelí vosk, lanolin, různé přírodní a rostlinné oleje jako kandelil. Největším negativem přírodních vosků je jejich životnost, i ten nejdražší a nejluxusnější přírodní vosk nevydrží déle jak 5 měsíců. Další nevýhoda je malá chemická odolnost, která je důležitá zajména v zimím období, kdy velkou část auta pokrývá solný roztok. 

Komu jsou přírodní vosky určeny? Všem kteří upřednostní lesk před výdrží, také ho doporučíme všem kteří berou péči o své auto jako jakousi formu relaxace, případně všem pro které je důležitá zdravotní nezávadnost. 

Naše tipy na přírodní vosky: Soft99 Authentic Premium - karnaubský voskAuto Finesse Essence a Soul podle barvy laku. Na špici přírodních vosků jsou Auto Finesse Spirit a Desire s obsahem více jak 50 % pravé brazilské T1 karbauby.

vosk

Syntetické vosky

svými vlastnostmi přírodní vosky ve všem překonají. Lépe odpuzují vodu, zvaný beading nebo hydrofobnost, jsou chemicky odolnější. To vše dohromady způsobí, že reálná životnost dosahuje úctyhodných 8-9 měsíců. Cenově jsou syntetické vosky levnější než přírodní. Ptáte se kde je teda chyba? Tou je vzhled. I když mají syntetické vosky dobrý lesk i hloubku, na poctivou Karnaubu ani náhodou nemají. Dalším důvodem může být komplikovaná aplikace a velmi důležitá příprava. Dekontaminace (na tu jsme se podívali v tomto článku ZDEa odmaštění, je u syntetických vosků nutností. Do této kategorie se počítají i syntetické vosky s příměsí, například teflon pro vyšší teplotní odolnost, zirkonium, grafén a tak oblíbení oxid křemičitý, který možná znáte pod zkratkou SiO2. 

Komu jsou syntetické vosky určeny? 

Těm, kteří upřednostní výdrž a hydrofobnost před luxusním vzhledem. Určitě těm co hledají vosk na zimu, kde díky zvýšené chemické odolnosti, odolají solím a špatným pověternostním podmínkám.

Naše tipy na syntetické vosky: Nesmí chybět legendární SOFT99 FUSSO COAT. Skvělý SOFT99 Kiwami nebo SOFT99 Water Block. Novinka pro rok 2021 a odpověď Gyeonu na Fusso je Gyeon Q2 WAX. Nesmí zde chybět ani velice odolná a tvrdá AngelWax Enigma.

Fusso-Coat-DarkLight-4-416x277_480x480

Hybridní vosky

Samostatná kategorie i když ne tak uplně. Hybridní vosky jsou kombinací přírodního a syntetického vosku, popřípadě směsí několika různých vosků a příměsí. Kombinují ty nejlepší vlastnosti obou kategorií, dobře se nanáší, mají úžasný lesk a hloubku i perfektní hydrofobitu a chemickou odolnost. Proč teda nepoužívat jen hybridní vosky? Důležitou roli hraje cena. I když jsou hybridní vosky úžasné jsou i finančně náročné. 

Komu jsou hybridní vosky určeny? 

Zejména těm, kteří upřednostňují vzhled a odolnost nad cenou. Dají se použít i na zimu i když tam nebudou dosahovat výsledků plné syntetiky, ale vynahradí to vzhledem. 

Doporučení od nás: Deturner Solid Wax skvělá kombinace karnauby a keramiky. Úžasný Bilt Hamber Double Speed Wax. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na Auto Finesse Fusion Hybrid.

doubespeed-wax_grande

 

Pokud Vás povídání bavilo můžete nám napsat pochvalu nebo si přečíst další články